activedirectory

به جرات می توان گفت اکتیودایرکتوری مایکروسافت حیاتی ترین و پرکاربردترین سرویس در میان  خدمات شبکه می باشد. گذشته از نرم افزارها و سرویس های فوق العاده خوبی که بدون  اکتیودایرکتوری امکان راه اندازی آنها نمی باشد، حتی در شبکه های کوچک، عدم وجود سرویس اکتیودایرکتوری ضعف شبکه به حساب می آید.

اکتیودایرکتوری محل نگهداری کلیه موضوعات داخل شبکه مانند کاربران، کامپیوترها، سرورها، دسترسی ها، کنترل کننده ارتباطات و به طور کلی مدیر یک شبکه می باشد. راه اندازی صحیح و استفاده درست از این سرویس کمک شایانی به بهبود یک شبکه می کند.

سرویس های تکمیلی اکتیودایرکتوری مانند Active Directory Site & Services در شبکه های چند شعبه ای امکان مدیریت کامل آن را فراهم می نماید.

سرویس DNS مایکروسافت مرکز پاسخگویی و تبدیل اسم به آدرس می باشد. داشتن یک DNS Server در شبکه یک نعمت است. این سرویس بسیار کوچک می باشد اما نبود آن و یا وجود مشکل در آن باعت نابودی کل شبکه خواهد شد.

سرویس DHCP مایکروسافت مسئول آدرس دهی به کلاینتها می باشد. علاوه بر آدرس دهی، امکانات بسیار زیادی از جمله اعلام DNS Server، اعلام آدرس روتر، مسیر WINS Serverو اعلام آدرس وب پروکسی دارد.

سرویس فایل سرور مایکروسافت

داشتن محلی در شبکه برای نگهداری فایلهای کاری کاربران بسیار مهم می باشد و این موضوع خدمات شبکه مثل پشتیبانی شبکه را برای ما آسان می کند. فایل سرور مایکروسافت امکانات بسیار جالبی برای این موضوع فراهم نموده است. امکان تعیین سطوح دسترسی مختلف برای گروه های کاری و کاربران، مشخص کردن ظرفیت مجاز برای هر فرد یا گروه، امکان گزارش گیری از اقدامات صورت گرفته در فایل سرور مانند ایجاد، ویرایش، حذف از امکانات مهم فایل سرور به شمار می آید.

وقتی تمامی فایلهای کاری یک مجموعه در محلی مشخص قرار بگیرد امکان تهیه فایل پشتیبان وجود دارد که در صورت بروز مشکل می توان از آن استفاده نمود.

در واقع نگهداری فایلهای مهم روی کامپیوتر کاربران یک اشتباه رایج می باشد. چرا که بسیاری از فایلهای کاری در کل مجموعه نیاز می باشد و باید در دسترس همه یا چند کاربر قرار بگیرد. مدیر واحد و مدیر مجموعه می بایست دسترسی کامل به این فایلها داشته باشند. در صورت خرابی کامپیوتر امکان از دست دادن آن فایلها نیز وجود دارد.

Visits: 501